Vse o papouscích

Andulka vlnkovaná

26.11.2009 14:04

Andulka vlnkovaná (latinsky Melopsittacus undulatus), původní český název papoušek vlnkovaný, je malý papoušek původem z Austrálie. Díky svojí hravé roztomilé povaze a krásnému zbarvení patří mezi nejoblíbenější chované papoušky. Latinské slovo „Melopsittacus“ znamená „zpěvný papoušek“, „undulatus“ znamená „vlnkovaný“. Je asi 18 cm velká a váží asi 26 - 29 gramů. Dožívá se až 10 let.

Andulka vlnkovaná je jednoznačně nejoblíbenější exotický pták. Jejím chovem začínal téměř každý z nás. Její popularita ovšem neklesla ani dnes a nechybí ani u řady zkušených chovatelů. Přírodní zbarvení je zelené. Mnohaletým chovem však byla vyšlechtěna spousta barevných mutací.

Stále častěji se objevují i výstavní andulky vlnkované (někdy i chocholaté), které jsou mnohem větší než obyčejné a v dnešní době jsou předmětem spousty výstav po celé ČR.

Andulka vlnkovaná nemohla chybět ani v mých chovatelských počátcích a byla i prvním druhem, který se mi podařil úspěšně odchovat. Šlo o modrý pár zakoupený napodzim. Těšil jsem se, až přijde jaro a umístím je do zahradní voliéry, kam přidám i hnízdní budku. Zimní období přečkaly v klasické andulářské kleci s výsuvným dnem, dvěma krmítky a napáječkou. V konzumaci krmiv nebyly andulky vybíravé a zimní měsíce plynuly. S postupným příchodem jara se začala projevovat jejich vysoká rozmnožovací schopnost. Pár se pářil, samice snášela, seděla, krmila mladé. Sameček mezitím krmil samici, ale i mladé v budce. Po vylétnutí andulčat, následovala okamžitě snůška druhá a po ní hned třetí. Po té jsem budku raději odstranil, aby nedošlo k přílišnému vyčerpání páru. V době krmení mláďat jsem krmnou dávku obohatil o vaječnou míchanici a namočený rohlík posypaný přípravkem ROBORAN pro exoty.

V současné době chovám již 5 párů těchto australských "vrabců", v různých barvách. Přes léto se proletují ve smíšené venkovní voliéře spolu s korelami a po zemi pobíhajícími čínskými křepelkami.
                                      

Zbarvení a barevné variace 

Původní forma andulky má trup, kostřec, zadní hřbet a vrchní ocasní krovky zelené, žlutě zbarvenou hlavu s vlnkováním v zadní polovině hlavy a kolem očí, s modrými a černými skvrnami pod očima, kropenatými křídly a modrým ocasem. Tato původní forma andulky je vyobrazena na prvním obrázku. V zajetí však chovatelé vyšlechtili také žlutou, bílou, modrou i další barevné variace.

Pohlavní dimorfismus                  

Sameček se od samičky liší barvou ozobí. U původní zelené formy je ozobí u samečka modré, zatímco u samičky bělavé či hnědé.(u některých forem zanikla). Neplatí však, že by ozobí bylo vybarvené již od mládí, ale naopak se u obou pohlaví vybarvuje postupně během života.

                                                     

Vyhledávání

Kontakt

Markétka =)