Vse o papouscích

Alexandr velký

28.11.2009 21:06

 

Výskyt:

Přirozený výskyt zasahuje na území ostrova Cejlon, východního Afghanistánu a západního Pákistánu. Jejich přírodním biotopem jsou především zemědělské krajiny, mírně zalesněné oblasti a mangrove.

Popis

Stejně jako většina alexandrů je i alexandr velký ozdoben nápaditým kroužkem okolo krku, dá se podle něj rozeznat i pohlaví ptáka, ovšem až po 2-3 letech. Jinak je pták celý zelený kromě červené skvrny na křídle. Zobák má červený, duhovka je žlutá. Samička je oproti samci v dospělosti světlejší. Tito papoušci dorůstají do délky 58cm.

Péče:

V přírodě se alexandr velký živý ovocem, ořechy, květy, pupeny, atd…My jim můžeme nabídnout prakticky to samé, zvláště oříšky milují, ovšem nesmíme zapomenout, že obsahují hodně tuku a pokud nemá papoušek dostatečný prolet, tak by mohl ztučnit, což vede často k neplodnosti. Čerstvá voda je samozřejmě podmínkou. Neměli bychom zanedbávat ani hygienu chovatelského zařízení a desinfekce by se měla provádět minimálně jednou za měsíc. Jako základ krmení je vhodná směs pro velké papoušky, dále bychom měli ptákům nabídnout dostatek zeleného (např. smetánka lékařská, ptačinec žabinec a ovoce všeho druhu). Vše můžeme doplnit multivitamínovými přípravky Roboran nebo Vitamix. Ptáci by také měli mít k dispozici okus, nejlépe vrbové nebo bezové větvičky. Během hnízdění předkládáme vaječnou směs. Po celý rok by ve voliéře měl být grit nebo písek na trávení.

Chovatelské zařízení:

Při klecovém chovu musíme ptákovi nabídnout minimálně jednou za den prolet po místnosti. I přestože je alexandr velký odolný a vytrvalý pták, při chovu ve venkovní voliéře bychom mu přes zimu měli zajistit ubikaci chráněnou před mrazem a větrem. Dřevěná konstrukce nepřipadá v úvahu, byla by okamžitě zlikvidována, ideální je celokovová potažená svařovanou sítí o minimální tloušťce 2mm. Minimální délka 4-5m.

Povaha:

Alexandr velký není ochotný své teritorium sdílet s jinými druhy papoušků, proto by měl mít samostatnou voliéru. Je také znám svoji destruktivní povahou, vše dřevěné nebo plastové okamžitě podlehne jeho silnému zobáku.

Chov:

Pokud se rozhodnete pro odchov těchto krasavců, tak doporučuji sestavit nepříbuzný pár z odchovů a pohlaví si ověřit metodou DNA(400-500Kč) nebo endoskopií(300-500Kč), jedině tak budete mít jistotu a nezjistíte po třech letech, že máte dvě samice či samce. Ovšem pohlavně dospívá alexandr velký až po 5 letech!! V tomto věku můžete párů nabídnout kmenovou nebo prkennou budku o minimálním průměru 30-35cm, výška by neměla být menší než 70cm. Samice snáší 2-4 vejce, na kterých sedí okolo 28-30 dní. Asi po 6-8 týdnech mláďata opouštějí hnízdo, ale rodiče je ještě pár týdnů přikrmují, potom je nutné mladé odstavit, protože samec by je mohl začít napadat.

Mutace

V České Republice už pár chovatelů mutační ptáky má, ale zatím jich ještě moc není, jedná se především o pastel, olivu, lutino a modrou. Ceny se pohybují v desítkách, někdy i stovkách tisíc

 

Vyhledávání

Kontakt

Markétka =)